به سایت من خوش آمدید
مشاوره فریبرز نادریانمشاوره فریبرز نادریانمشاوره فریبرز نادریان
۰۲۱۲۸۴۲۳۲۱۵
info@fariborznaderian.ir
تهران قائم مقام فراهانی
مشاوره فریبرز نادریانمشاوره فریبرز نادریانمشاوره فریبرز نادریان
0

هفت دلیل که باید پزشک کارآفرین باشیم!

پزشک کارآفرین

همیشه این فرض وجود دارد که پزشکی و کارآفرینی ترکیب خوبی نخواهد بود. اما من معتقدم اگر پزشکان در شرایط ایده‌آل قرار بگیرند می‌توانند نوآوری‌های بالینی را از یک ایده روشن به یک محصول کاملاً جدید را به وجود آورند.

برخی فکر می‌کنند که کارآفرینی و پزشکی یک اکسی موزون است – از لحاظ اصطلاح یک تناقض ذاتی دارند و بر این باورند که پزشکان نباید دیدگاه بیزینسی و تجاری داشته باشند ، صرفاً متمرکز مراقبت از بیمار باشند و کارهای تجاری را به شخص دیگری بسپارند. من به‌عنوان کسی که با کسانی که در تجارت علمی و پزشکی هستند و همچنین با پزشکان، دانشمندان، مهندسان، دانشجویان بازرگانی و سایر متخصصان بهداشت رابطه دارد و همچنین به‌عنوان شخصی که مشاور کارآفرینی و استارتاپ‌ها در زمینه حوزه سلامت و پزشکی را انجام می‌دهد، می‌دانم که پزشکان توانایی بالقوه برای ایجاد کارآفرینی بزرگ را دارند.

به‌عنوان‌مثال، دو پزشک اورژانس عملی – وین گوارا و پیتر هادسون – کاملاً آگاه بودند که استفاده نامناسب از ER منجر به هدر رفت و عدم کارایی می‌شود، بنابراین آنها ایده ساخت یک برنامه آیفون را تصور کردند که به بیماران اجازه می‌دهد تصمیمات صحیح تریاژ را برای خود بگیرند. نتیجه آن iTriage (www.itriage.com) بود، شرکتی که در نهایت توسط یک شرکت بزرگ بیمه خریداری شد.

مهارت‌ها و توانایی‌های بسیاری وجود دارد که بین پزشکی بالینی و کارآفرینی هم‌پوشانی دارند. که به هفت مورد آن اشاره می کنیم:

1. تحقیق و آزمون نتایج کار پزشک و کارآفرین

فارغ از فعالیت‌های پژوهشی رسمی، پزشکان هر روز در حال تحقیق و آزمودن نتایج کار خود و به چالش کشیدن درمان‌های خود هستند. کارآفرینان نیز چنین رویکردی را خط‌مشی خود می‌دانند و هر روز تلاش می‌کنند تا نتیجه کار خود را مرور و آن را بهبود بخشند.

2. عدم قطعیت در کار پزشکی و کارآفرینی

هرچند علم پزشکی بسیار پیشرفت کرده ولی تقریباً در هیچ موردی نمی‌توان با قطعیت نظر داد و پزشکان می‌آموزند که بتوانند با وجود این شرایط عدم قطعیت کار خود را انجام دهند. این وضعیت عدم قطعیت بر کسب‌وکارها به‌ویژه استارتاپ‌ها نیز حاکم است و کارآفرینان می‌دانند که باید چگونه در این شرایط کار خود را پیش ببرند.

3. عمل‌گرایی در کار پزشک و کارآفرین

پزشکان برای درمان بیماران خود باید هر چه زودتر وارد عمل شوند و می‌دانند که نباید در تشخیص و درمان تعلل کنند. کارآفرینان نیز این موضوع را می‌دانند که نباید برای پیاده‌سازی راهکار خود دست‌دست کنند و باید به‌سرعت وارد عمل شوند. حال این وارد عمل شدن می‌تواند اعتبارسنجی ایده یا ساخت محصول اولیه باشد.

4. اهمیت شناخت الگوها توسط پزشک و کارآفرین

در طبابت کردن شناخت الگو‌ها بسیار مهم است و پزشکان برای انجام فعالیت‌های خود نیازمند شناخت خوب و تشخیص الگو‌ها هستند. کارآفرینان نیز برای آنکه بتوانند تصمیم بگیرند باید الگو‌ها را بیابند، آن‌ها را بشناسند و در تصمیم‌گیری از آن‌ها بهره ببرند.

5. لزوم مشاهده‌گری و پرسشگری در کار پزشک و کارآفرین

پزشکان در حرفه خود می‌آموزند که چگونه مشاهده کنند، شرح‌حال بگیرند، معاینه کنند و پاسخ‌هایی که به دست آورده‌اند را به شکلی منطقی در کنار هم قرار دهند. کارآفرینان نیز باید برای یافتن مشکلات و مسائل حل نشده مردم توانایی مشاهده و پرسشگری بالایی داشته باشند.

6. نیاز به سرسختی و پشتکار زیاد در کار پزشک و کارآفرین

پزشکان از همان دوران تحصیل خود نیازمند مطالعه، یادگیری و کشیک‌های سخت و طاقت‌فرسا هستند. کارآفرینان نیز برای آنکه بتوانند مهارت‌ها، توانایی‌ها و همچنین به ثمر رسیدن ایده خود را ببینید نیازمند سال‌ها تلاش بسیار هستند.

7. روحیه یادگیری مداوم در پزشک و کارآفرین

علم پزشکی مدام در حال به‌روز شدن است و پزشکان برای آنکه بتوانند بهترین راهکارهای تشخیصی و درمانی را به بیماران خود ارائه دهند باید همواره در حال یادگیری باشند. کارآفرینان نیز باید به نیازهای مشتریان که آن هم مدام در حال تغییر است پاسخ دهند و از بازار بیاموزند و دائم در حال یادگیری باشند.

منابع:

https://thetranslationalscientist.com/

http://miter.mit.edu/10-reasons-why-doctors-make-great-entrepreneurs/

پیام بگذارید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

عضویت در خبرنامه

جهت دریافت مقالات آموزشی ایمیل خود را وارد نمایید.
نه ممنون
عضویت در خبرنامه
X